Što je mentalno zdravlje?

Osjetio si nešto što nisi znao interpretirati, a utječe na tvoje psihičko stanje? Možda te sram pričati o tome? Ili si od nekog čuo da su to samo izmišljotine? Bez brige, nisi jedini.

Nerijetko se u društvu susrećemo sa stigmatizacijom mentalnog zdravlja i negativnim stavovima prema brizi o samome sebi. No, mentalno zdravlje je itekako stvarno i važno, čemu pridonosi i činjenica da ga je kao takvog definirala i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO). Prema njihovoj definiciji, mentalno zdravlje je stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, učinkovito se nosi sa životnim stresom, radi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici.

Što to znači? To znači da ono obuhvaća sve aspekte našeg života i utječe na to kako se ponašamo, mislimo i osjećamo. Mentalno zdravlje je upravo taj „X faktor“ koji nam pomaže da se uspješno nosimo sa svim manje lijepim dijelovima života - stresom, teškim događajima, problemima u komunikaciji i međuljudskim odnosima, to jest svim teškoćama i izazovima s kojima se susrećemo iz dana u dan.

Kako znaš da je tvoje mentalno zdravlje OK? Osobe nenarušenog mentalnog zdravlja osjećaju se dobro u svojoj koži, vjeruju u sebe, vrednuju se i poštuju. Svjesne su svojih osjećaja i emocija te ih prihvaćaju. Stvaraju i održavaju prijateljstva i dobre odnose s ljudima u svom životu. U stresnim situacijama sposobne su mijenjati se i po potrebi prilagoditi trenutku. Zvuči super, zar ne? Baš kao život koji bismo svi trebali živjeti, a možda je to baš i tvoja priča (ako je, javi nam koje su se tebi tehnike pokazale najkorisnijima). Ako pak nije, ne brini, samim tim što si ovdje, činiš korak u pravom smjeru, a mi se nadamo biti ti dobar putokaz. 🧭

Važno je da znaš da su naše tijelo i um usko povezani te zanemarivanjem našeg tjelesnog zdravlja zanemarujemo i ono mentalno. Sjeti se samo kakav je udarac bio kad su tijekom karantene zatvorili teretane i zabranili treninge, ili pak nisi mogao/la u svoju večernju šetnju. Jednako tako, nebriga o mentalnom zdravlju utječe na naše tijelo. Možda se nisi imao/la volje danima ustati iz kreveta, probaj se sjetiti kako se tvoje tijelo tad osjećalo? Možda si čuo/la i za psihosomatske bolesti koje nastaju upravo kao posljedica narušenog mentalnog zdravlja? Probaj si osvijestiti tjelesne senzacije koje osjećaš kad si nekog raspoloženja - možda se iznenadiš uočenim! Mentalno zdravlje važno je u svakoj fazi života, od djetinjstva i adolescencije do odrasle dobi, a čovjek koji doista vodi zdrav i produktivan život jednako vodi brigu o svom fizičkom i o mentalnom zdravlju, imaj to na umu!

Važno je da znaš kako zdravlje, bilo fizičko ili mentalno, nije samo odsustvo bolesti ili negativnih senzacija, to je sveobuhvatan osjećaj i baš ono kad ne možeš uprijeti prstom u nešto što „ne štima“, a svejedno se osjećaš loše ili iscrpljeno, značajno je, postoji, iako nemjerljivo, iznimno je važno. Kako bi zaista brinuo/la o svome mentalnom zdravlju poželjno je postupati na način koji će ti pomoći u održavanju pozitivnog mentalnog stanja. Za takvo što nema jedinstvenog recepta i sam ćeš naučiti prepoznati što tebi pomaže, možda uz podršku, možda samostalno, a dio već možda znaš i sam!

Zašto smo ti sve ovo ispričali? Upravo zato što je prvi i najvažniji korak u rješavanju bilo kojeg problema njegovo razumijevanje i prepoznavanje, kao i stvaranje poticajnog okruženja (čemu, nadamo se, i mi doprinosimo). Nadamo se da smo ti pomogli s nekim od upitnika iznad glave i da ti je jasnije zašto je mentalno zdravlje upravo to - zdravlje, a ne neki apstraktni koncept. Želimo ti lijep dan i ako nas nešto trebaš, samo smo jednu poruku udaljeni.


Vaš MiM 💜















Primjedbe

Popularni postovi